تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

مایع فلکس

  نحوه کار با مایع فلکس

  مایع فلکس کاربردی تقریبا شبیه روغن لحیم دارد، با این تفاوت که از روغن لحیم برای لحیم کاری با هویه و سیم لحیم استفاده می شود ولی از مایع فلکس برای لحیم کاری توسط وان قلع و شمش قلع استفاده می شود، به این صورت که بعد از چیدن قطعات بر روی برد مدار چاپی (pcb)، سطح زیرین برد را به مدت چند ثانیه وارد ظرف مایع فلکس کرده تا در صورتی که سطح مسی فیبر و پایه های قطعات حالت سیاهی و سولفاته دارد کاملا اکسیداسیون شوند سپس فیبر مدار چاپی را بعد از خارج کردن از داخل مایع فلکس به طور یکنواخت وارد وان قلع کرده تا قطعات کاملا بر روی برد pcb لحیم شوند.

  نکته: برای لحیم کاری با وان قلع توجه داشته باشید که حتما از برد های چاپی لایه دار استفاده نمایید.

  مضرات کار با مایع فلکس

  در هنگام کار با مایع فلکس و وان قلع بهتر است حدالامکان از یک عدد ماسک استفاده شود زیرا زمانی که برد مدار چاپی و پایه های قطعات چیده شده روی برد توسط مایع فلکس شسته می شود و نهایتا جهت لحیم کاری داخل وان قلع می گردد،  بخار حاصله از تماس شمش قلع ذوب شده در وان قلع و برد مدار چاپی آغشته به مایع فلکس سمی بوده که این خاصیت باعث سرطان زا شدن بخار مایع فلکس می گردد.

  تفاوت مایع فلکس و خمیر قلع

  در واقع همانطور که گفته شد مایع فلکس بی رنگ (گاهی هم زرد رنگ) به صورت مایع (شبیه آب) می باشد که برای برداشتن اکسید از روی برد و پایه قطعات استفاده می شود و  همچنین برای متمرکز کردن قلع در محل خودپایه ها که بیشتر در مواردی که با وان قلع کار میشود ولی خمیر قلع تشکیل شده ازدانه های کروی شکل خیلی کوچک قلع + روغن لحیم که بیشترین استفاده اش پایه زدن آی سی های BGA است و معمولا در بسته های کوچک 30 یا 50 گرمی موجود می باشد و داری رنگ خاکستری است و اگر زیر لوپ نگاه کنید شبیه به تخم خاویار می باشد. البته از خمیر قلع در موارد دیگری هم می توان استفاده کرد. مثلاً پایه های کانکتورهای مختلف که جای هویه کاری خیلی کم  بوده و به هیچ وجه توسط هویه نمی توان به لحیم کاری ادامه داد.

  نکته : Liquid flux (مایع فلکس)  فقط در لحیم کاری با وان قلع کاربرد دارد و برای لحیم کاری توسط هویه بهتر است از روغن لحیم استفاده شود.


  این مطلب تا کنون 52 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مایع ,فلکس ,لحیم ,استفاده ,کاری ,پایه ,مایع فلکس ,لحیم کاری ,روغن لحیم ,مدار چاپی ,توسط هویه ,
  مایع فلکس

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر